Format Rancangan Pengajaran Harian BM KSSR 2014
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR) (KEMAHIRAN LISAN)
Tarikh /Hari : 27.01. 2014
Hari : Isnin
Tahun : 3 Cemerlang
Bil Murid : 30 orang
Masa : 9.10 – 10.10 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Kebudayaan
Tajuk : Suasana Hari Raya
STANDARD KANDUNGAN
|
STANDARD PEMBELAJARAN
|
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
|
1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang dibaca dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.
|
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menceritakan suasana hari raya berdasarkan gambar dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
ii. Menceritakan suasana hari raya berdasarkan lirik lagu yang dibaca dengan menggunakan sekurang-kurangnya lima ayat tunggal dan tiga ayat majmuk.
Sistem Bahasa
· Tatabahasa : Sintaksis – ayat tunggal dan ayat majmuk
· Kosa kata : syawal, syukur, suasana, puasa, ketupat, rendang, wajik, dodol, rantauan
Pengisian Kurikulum
· Ilmu : Muzik, Keusahawanan, Pendidikan Islam
· Nilai Murni : Kesyukuran, Ketuhanan, Taat
· Pendidikan Alam Sekitar : kecintaan akan keindahan desa
· Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
· Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta ucapan hari raya
· Elemen Keusahawanan
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea
Kemahiran Bernilai Tambah
· KB: Menghubung kait
· KP: Verbal linguistik, Intrapersonal, muzik dan kinestatik
- BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu
· Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebudayaan
Bahan bantu mengajar
Jenis
|
Bilangan
| |
1
|
Komputer riba
|
1
|
2
|
LCD
|
1
|
3
|
Lirik lagu : Suasana Hari Raya
|
18
|
4
|
Gambar tunggal
|
1
|
5
|
Borang rekod penilaian
i. Pemerhatian menggunakan borang penilaiam
|
1
|
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengalaman berpuasa dan menyambut Hari Raya.
Langkah /masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
Catatan
| |||||||||||
Induksi Set (5 minit)
|
Soalan
1. Namakan benda-benda yang ditunjukkan oleh guru.
2. Apakah peristiwa yang boleh dikaitkan dengan benda-benda tersebut?
Isi pelajaran
Suasana Hari
Raya
|
· Guru menunjukkan bahan-bahan maujud yang berkaitan dengan sambutan Hari Raya seperti kad raya, ketupat, pelita dll.
· Guru bersoal jawab dengan murid.
· Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
|
BBM
· Bahan maujud
KB
· Menghubung kaiit
BCB
· Memproses maklumat
Pembelajaran Kontekstual
· Menghubungkait kan dengan pengalaman dalam kehidupan
| |||||||||||
Langkah 1 (10 minit)
|
Lirik lagu Suasana Hari Raya
Berlalulah sudah ramadan sebulan berpuasa
Tiba syawal kita rayakan dengan rasa gembira Anak muda di rantauan semuanya pulang ke desa Ibu dan ayah keriangan bersyukur tak terkira Bertukar senyuman dan salam ziarah-menziarahi Tutur dan kata yang sopan saling memaafi ... |
Aktiviti 1
· Murid diperdengarkan rakaman laguSuasana Hari Raya.
· Murid menyanyi mengikut rakaman yang diperdengarkan.
Aktiviti 2
· Guru mempamerkan lirik lagu.
· Murid membaca lirik lagu dengan tepat, sebutan yang betul dan intonasi yang betul.
|
BBM
· Teks lagu – Suasana Hari Raya
· Rakaman lagu
KB
· Menghubung kait
KP
· Verbal linguistik
· Muzik
Nilai Murni
· Hormat-menghormati
· Kasih sayang
Pembelajaarn kontekstual
· Menghubungkaitkan pengalaman menyambut perayaan
| |||||||||||
Langkah 2
( 15 minit)
|
Contoh: Kosa kata yang berkaitan dengan Gambar / Lirik Lagu:
|
Aktiviti 1
· Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan.
· Guru menunjukkkan gambar-gambar yang berhubung kait dengan lirik lagu.
Aktiviti 2
· Guru meminta setiap kumpulan menyenaraikan kosa kata dalam lirik lagu yang berkaitan dengan gambar yang ditunjukkan.
· Murid dikehendaki membina sekurang-kurangnya lima ayat tunggal dan tiga ayat majmuk dengan menggunakan kosa kata dan perkataan-perkataan lain yang terdapat dalam lirik lagu.
|
BBM
· Kad gambar
Contoh:
Pendekatan
· Induktif
Teknik
· Perbincangan
KP
· Intrapersonal
· Verbal linguistik
Nilai Murni
· Kesyukuran
· Hormat-menghormati
Penilaian objektif
· Kosa kata yang disenaraikan.
· Senarai ayat tunggal dan ayat majmuk yang dibina oleh murid.
| |||||||||||
Langkah 3 ( 25 minit)
|
Cerita yang disampaikan oleh wakil setiap kumpulan.
Senarai ayat tunggal dan ayat majmuk yang digunakan oleh murid dalam cerita yang disampaikan.
Cerita yang disampaikan oleh murid berdasarkan pengalaman masing-masing.
Kad ucapan yang dibuat oleh murid
|
Aktiviti 1
1. Guru meminta wakil daripada setiap kumpulan untuk bercerita berdasarkan gambar, lirik lagu yang telah dibaca dan ayat-ayat yang telah dibina.
2. Kumpulan lain diminta menilai persembahan cerita dengan menggunakan borang penilaian markah.
3. Guru mengulas persembahan kumpulan.
Aktiviti 2
1. Guru meminta murid-murid yang lain
mengenal pasti ayat tunggal dan ayat
majmuk yang digunakan dalam cerita yang
disampaikan oleh setiap wakil kumpulan.
Pengayaan
1. Murid diminta menceritakan pengalaman
menyambut perayaan kaum masing-
masing dengan menggunakan ayat tunggal
dan ayat majmuk yang betul.
Pemulihan
1. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga jenis kuih-muih tradisional semasa hari raya
|
BBM
· Gambar kanak-kanak
· Lirik lagu
· Kad gambar
KP
· Verbal Linguistik
· Intrapersonal
Penilaian Objektif:
· Guru memastikan murid bercerita dengan tepat, sebutan yang betul dan intonasi yang betul.
· Senarai semak
· Rujuk Jadual berikut.
| |||||||||||
Penutup
5 minit
|
Penutup Kognitif
Rumusan isi pelajaran
Sambutan hari perayaan dapat mengeratkan perpaduan dalam kalangan masyarakat yang berbilang kaum.
Sosial :
Menyanyi sambil mengaksikan lagu “Suasana Hari Raya” secara beramai-ramai.
|
|
BBM
· LCD
· Skrin
· Lirik lagu
KB
· Merumus
Nilai
· Kebersihan
· Kesyukuran
KP:
· Verbal linguistik
· Intrapersonal
|
Aktiviti Susulan: Menulis tiga rangkap pantun yang berkaitan dengan perayaan yang disambut oleh murid.
No comments:
Post a Comment