Rancangan Pengajaran Harian KSSR PJ Tahun 2
Aspek 1 : Kecekapan Kemahiran Pergerakan
Tajuk : Gimnastik Asas -Melakukan pergerakan yang memerlukan imbangan dan sokongan badan
Standard Pembelajaran :
Objektif Pembelajaran :
1. Boleh melakukan imbangan di atas bangku 4 daripada 5 percubaan.
2. Boleh mengira bilangan pundi kacang dengan betul.
3. Seronok dan bekerjasama.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
1) Memanaskan badan- Murid berjalan dengan hujung kaki secara ulang alik.
2) Melakukan aktiviti :-
a) Imbangan di atas bangku –
i. Murid berjalan di atas bangku dengan bergilir-gilir.
ii. Murid mesti mendepakan tangan untuk imbangan.
B) Berjalan Berpasangan di atas tali.
3. Permaianan Kecil – (Imbangan dengan pundi kacang )
a. Murid- murid dibahagikan kepada yang sama banyak.
b. Semasa murid berjalan imbangan di atas bangku, murid boleh meletakkan seberapa banyak pundi kacang tanpa memegangnya dengan tangan.
c. Kumpulan yang berjaya membawa pundi kacang yang paling banyak dikira sebagai pemenang.
4. Menyejukkan badan
EMK:
1. Kreativiti
2. Keusahawan
Penilaian:
Satu pundi kacang 1 mata.
BBM
1. Bangku
2. Pundi kacang
3. Tali
Refleksi
————————————————————————————————————
_____________________________________________________________________
————————————————————————————————————
Aspek 2 : Aplikasi Pengetahuan dalam Pergerakan
Tajuk : Manipulasi Alatan ( Melambung, Melantun dan Menyambut )
Standard Pembelajaran : 1.4.1 Melambung, melantun dan menyambut bola.
2.3.1 Menyatakan perkaitan antara aplikasi daya dengan
pergerakan objek.
5.2.3 Menerima kemenangan dan kekalahan dalam
permainan.
5.4.3 Bekerjasama dalam kumpulan
Objektif Pembelajaran :
1. Melakukan melambung, melantun dan meyambut bola dengan cara yang betul.
2. Menyatakan anggota yang terlibat semasa aktiviti.
3. Bekerjasama dan tidak putus asa.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
1) Memanaskan badan- Murid berjalan bebas, selepas dengar bunyi wisel, murid lari ke kon yang telah ditetapkan.
2) Melakukan aktiviti :-
a) Lantunan bola dan meyambut –
i. Murid dalam kumpulan kecil dengan sebiji bola.
ii. Seorang murid melambung bola, bola melantun dan murid bergerak menangkap bola tersebut.
iii. Murid yang berjaya menyambut bola akan melambung bola semula.
iv. Ulang aktiviti beberapa kali.
B) Bola 3M
i. Murid dalam kumpulan kecil.
ii. Murid 1 melambung bola kepada murid 3, dan bergerak ke belakang murid 4
iii. Murid 3 menyambut dan melantun kepada murid 2. Murid 3 bergerak ke belakang murid 2.
iv. Ulang aktiviti beberapa kali dengan menambahkan jarak.
3. Permaianan Kecil – ( Captain Ball)
a. Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan.
b. Setiap kumpulan memilih seorang kapten.
c. Kapten dikehendaki berdiri di dalam di dalam gelung.
d. Murid-murid lain akan disusun di hadapan kapten.
e. Kumpulan yang memulakan permainan akan melantun bola kepada kawan-kawan masing-masing.
f. Murid yang berjaya menangkap bola akan melantun bola kepada kawan-kawan sepasukannya.
g. Mata dikira apabila kapten Berjaya mendapatkan bola yang dilantun kepadanya.
h. Kumpulan yang tidak mendapat mata akan memulakan permainan di tengah gelanggang.
4. Menyejukkan badan
EMK:
1. Kreativiti
2. Keusahawan
Penilaian:
Satu tangkapan bola oleh kapten dikira sebagai satu mata.
BBM
1. Bola
2. Gelung
3. Kon
Refleksi
Aspek 3 : Kecergasan Meningkatkan Kesihatan
Tajuk : Kelenturan (Saya boleh lentur)
Standard Pembelajaran :
Objektif Pembelajaran :
1. Menghantar pundi kacang kepada rakan dengan cara mengilas.
2. Menyatakan anggota badan yang terlibat semasa aktiviti.
3. Bekerjasama .
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
1) Memanaskan badan- Menari ikut iringan muzik.
2) Melakukan aktiviti :-
|
|
|
|
3. Permaianan Kecil – ( Rimbo Rock)
4. Menyejukkan badan
EMK:
1. Kreativiti
2. TMK
Penilaian:
Lembaran kerja
BBM:
Refleksi
_____________________________________________________________________
Aspek 4 : Aplikasi Pengetahuan Meningkatkan Kecergasan
Tajuk : Kekuatan dan Daya Tahan Otot (Ototku Hebat)
Standard Pembelajaran :
Objektif Pembelajaran
1. Melakukan aktiviti dari stesen 1 hingga stesen 4 sekurang-kurangnya 2 daripada 3 percubaan.
2. Menyatakan anggota badan yang terlibat semasa aktiviti.
3. Mematuhi peraturan permainan.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
1) Memanaskan badan- Cabut ekor.
3.
4. Menyejukkan badan
EMK:
1. Kreativiti
2. Keusahawan
Penilaian:
Dapat menghabiskan aktiviti dari stesen 1 hingga stesen 4.
BBM
Refleksi
_________________________________________________________________
Aspek 5 : Kesukanan
Tajuk : Rekreasi Dan Kesenggangan (Galah Panjang)
Standard Pembelajaran :
Objektif Pembelajaran :
1. Melakukan aktiviti dari stesen 1 hingga stesen 4 sekurang-kurangnya 2 daripada 3 percubaan.
2. Menyatakan anggota badan yang terlibat semasa aktiviti.
3. Mematuhi peraturan permainan.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
1) Memanaskan badan- Belalang Belatuk
2) Melakukan aktiviti :-
2. Menyejukkan badan
EMK:
1. Kreativiti
2. Keusahawan
Penilaian:
Menyatakan peraturan galah panjang.
BBM
Refleksi
———————————————————————————————————
|