RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tarikh :
28 Januari 2013
Masa :
10.20 pagi hingga 11.20 pagi (60 minit)
Kelas :
5 Anggerik
Bilangan Murid : 32 orang (16 Lelaki, 16 Perempuan)
Umur Murid :
11
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema :
Kebudayaan
Tajuk :
Variasi Tari Malaysia
Hasil Pembelajaran :
·
Fokus Utama :
3.2 Menghuraikan
maklumat dengan menggunakan alasan yang menyakinkan.
Aras 2 (1)
Mengembangkan idea berdasarkan pemerhatian dengan menyatakan bukti yang sahih.
·
Fokus Sampingan
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat
tunggal, dan ayat majmuk.
Aras 2 (i) Membina ayat tunggal dengan
perluasan subjek dan predikat.
1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan
kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi
dan nada yang sesuai.
Aras 2 (i) Bertukar-tukar pandangan
berdasarkan sesuatu isi.
Objektif Pelajaran :
Pada akhir pelajaran
ini, murid dapat :
1)
Mengenalpasti jenis-jenis
tarian yang terdapat di Malaysia.
2) Memberikan
pendapat masing-masing berkenaan dengan tarian yang terdapat di Malaysia.
3) Mengkategorikan
jenis tarian dengan suku kaum bagi tarian tersebut.
4) Membina
lima daripada enam ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan.
Sistem Bahasa
:
·
Tatabahasa : Ayat Tunggal
·
Kosa Kata : Magunatip, Gawai,
Ngajat
·
Peribahasa : tak lapuk dek hujan, tak lekang dek panas
Pengisian Kurikulum :
1) Ilmu : Pendidikan Sivik dan
Kewarganegaraan
2) Nilai Murni : Hormat-menghormati,
menghargai warisan negara, kerjasama, berani mencuba
3) Kemahiran Bernilai Tambah :Kemahiran
Berfikir
Kemahiran
Teknologi dan Komunikasi
Kecerdasan
Pelbagai
Pembelajaran
Kontekstual
Bahan Bantu Mengajar :
LCD, Speaker, Komputer dan Slaid
Pengetahuan sedia ada: Murid
pernah didedahkan dengan jenis-jenis tarian yang terdapat di Malaysia dan juga
konsep ayat tunggal.
Langkah/ Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
( 5 minit)
|
·
Tayangan gambar-gambar
jenis tarian di Malaysia.
·
Soalan :
1)
Apakah yang dapat anda
lihat berdasarkan tayangan sebentar tadi.
2)
Adakah warisan tersebut
masih dikekalkan sehingga sekarang?
|
1) Guru menayangkan gambar-gambar tarian yang terdapat
di Malaysia.
2) Guru bersoal jawab dengan murid mengenai tayangan
gambar sebentar tadi.
3) Guru memperkenalkan
tajuk pembelajaran pada hari tersebut.
|
BBM :
·
Komputer
·
LCD
·
Speaker
KBT :
·
Pembelajaran Kontekstual.
·
Kemahiran Teknologi
Maklumat dan Komunikasi.
Pengetahuan Sedia Ada
Nilai Murni :
·
Menghargai Warisan Negara
|
Langkah 1
(10 minit)
|
-Tayangan video tarian-tarian yang terdapat di
Malaysia.
-Soal jawab dengan pelajar :
1) Nyatakan
2 jenis tarian yang terdapat dalam tayangan video sebentar tadi.
2) Apakah
jenis tarian bagi suku kaum Iban berdasarkan tayangan video sebentar tadi?
3) Namakan
jenis tarian yang ditarikan oleh suku kaum di Sabah?
4) Adakah
mempunyai pengalaman menyaksikan atau merasai sendiri menarikan tarian
tersebut?
|
1) Guru
menayangkan tayangan video yang mengandungi pelbagai jenis tarian yang
terdapat di Malaysia.
2) Guru
meminta murid memerhati dengan teliti setiap suku kaum yang menarikan tarian
tersebut.
3) Guru
bersoal jawab dengan beberapa orang pelajar berdasarkan video yang
ditunjukkan sebentar tadi.
|
BBM :
·
LCD
·
Komputer
·
Speaker
KBT :
·
Kemahiran Berfikir
·
Kecerdasan Pelbagai
·
Pembelajaran Kontekstual
·
Kecerdasan Pelbagai
Nilai Murni :
·
Berani Mencuba
·
Hormat-menghormati
|
Langkah 2
(15 minit)
|
Suai padan jenis tarian dengan suku kaum yang terdapat
di Malaysia.
·
Melayu (Tarian Joget)
·
India (Tarian Bharata
Natyam)
·
Cina (Tarian Kipas)
·
Iban (Tarian Ngajat)
·
Orang Ulu (Datun Julud)
·
Kadazan (Tarian Magunatip)
·
Orang Asli (Tarian Sewang)
|
1) Guru
akan menayangkan gambar-gambar tarian dan nama suku kaum.
2) Beberapa
orang murid diminta untuk menyuai padankan jenis tarian dengan suku kaum
tersebut.
3) Murid
yang lain juga digalakkan berbincang antara satu sama lain.
4) Guru
akan berbincang jawapan tersebut dengan seluruh isi kelas.
|
BBM :
·
LCD
·
Slaid
·
Speaker
·
Komputer
Pengetahuan Sedia Ada
KBT :
·
Kemahiran Berfikir
·
Kemahiran Teknologi
Maklumat dan Komunikasi
Nilai Murni :
·
Berani Mencuba
·
Hormat-menghormati
·
Kerjasama
|
Langkah 3
(10 minit)
|
Soalan uji minda :
1) Apakah tarian yang menggunakan buluh?
2) Tarian Joget ditarikan oleh kaum apa?
3) Apakah nama perayaan yang sesuai ditarikan dengan
Tarian Ngajat?
4) Tarian Datun Julud berasal daripada mana?
|
1) Guru akan menyoal pelajar untuk menguji minda mereka
berkenaan dengan tajuk yang diberikan.
2) Murid akan mencuba menjawab soalan-soalan yang
dipaparkan di slaid.
|
BBM :
·
LCD
·
Speaker
·
Komputer
·
Slaid
KBT :
·
Kemahiran Berfikir
|
Langkah 4
(15 minit)
|
Perkataan :
·
Gawai
·
Kipas
·
Buluh
·
Tari
·
Melayu
·
Baju
|
1) Guru akan menunjukkan enam contoh kata tunggal
kepada pelajar.
2) Pelajar diminta membuat ayat tunggal berdasarkan
perkataan yang diberikan.
|
BBM :
·
LCD
·
Slaid
·
Komputer
KBT :
·
Kemahiran Berfikir
Pengetahuan Sedia Ada
|
Penutup
(5 minit)
|
Rumusan
Pelajaran.
Rumusan Nilai Murni.
|
1) Guru akan merumuskan pembelajaran pada hari
berkenaan.
2) Guru meminta pelajar bersama-sama menyanyikan lagu
Gunung Kinabalu sambil menari bersama-sama.
|
BBM:
·
LCD
·
Speaker
·
Komputer
Peribahasa
KBT :
·
Kecerdasan Pelbagai
|